Jaki frez do pięt? Podolog to specjalista, który w swojej pracy zajmują się diagnozowaniem, leczeniem, jak i pielęgnacją stóp. Oprócz ogromnej wiedzy z zakresu medycyny, kosmetologii czy dietetyki korzysta również z profesjonalnych narzędzi i urządzeń. Dzięki nim wszystkie zabiegi wykonywane są na najwyższym poziomie, jednocześnie są całkowicie bezpieczne dla klientów. Przykładem mogą być frezy podologiczne określane również narzędziami rotacyjnymi.
Stanowią kluczowe wyposażenie klinik podologicznych, ale również innych salonów zajmujących się pielęgnacją stóp czy dłoni. Producenci mają w swoim asortymencie bogaty wybór różnego rodzaju frez, które różnią się wieloma cechami, a tym samym przeznaczeniem. Przede wszystkim różnią się kształtem, nasypem, ale również materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Taka różnorodność frez sprawia, że znajdują one różne zastosowanie. Delikatniejsze sprawdzają się przede wszystkim do opracowania pękających pięt, natomiast twardsze do usuwania zmian skórnych na stopach. O użyciu konkretnego rodzaju decyduje podolog.
Jak wybrać frez idealny?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie. Przede wszystkim warto podkreślić, że nie ma narzędzia uniwersalnego. Istnieją natomiast frezy, które świetnie sprawdzają się do różnego typu zadań. W związku z tym, poszukując idealnego frezu, należy przede wszystkim zadać sobie kilka pytań. Do jakich usług będzie na potrzebny? Jakie zadania ma spełniać? Specjaliści wyróżniają kilka takich rodzajów, w tym frezy do: opracowywania zgrubiałych paznokci, szlifowania paznokci i skórek, usuwania odcisków, zrogowaceń na podeszwach i w wałach czy do popękanych pięt. Aby uprościć tę klasyfikację, można przyjąć, że frezy dzielimy na frezy do: skórek, pięt oraz paznokci. Kolejne rozróżnienie dotyczy materiału, z którego są wykonane: kamienne, z węglika spiekanego, ceramiczne, diamentowe, stalowe.
Jakie jest podstawowe zastosowanie frezów?
Każda poradnia podologiczna podejmuje decyzję o wyborze określonych frezów na podstawie własnych potrzeb. Ze względu na to, że specjalista podolog pracuje jednak przede wszystkim ze stopami pacjentów, muszą one odpowiadać tym specyficznym wymaganiom. Jedna z klasyfikacji dzieli frezy ze względu na obszar pracy. W związku z tym niektóre z omówionych rodzajów sprawdzają się szczególnie podczas pielęgnacji stóp.
Jakie frezy należą do tej grupy? Przede wszystkim frezy diamentowe, które produkowane są z twardej i solidnie hartowanej stali nierdzewnej. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim do usuwania skórek i lakierów, ale również usuwania zrogowaceń podeszwy. Inną kategorię stanowią frezy karbidowe, które wykonane są z karbidu, czyli węglika spalanego. Dzięki temu są niezwykle twarde i odporne na działanie różnych czynników zewnętrznych. Tym samym nie są zalecane do stosowania przez osoby, które nie mają dużego doświadczenia w usługach podologicznych. Posługiwanie się nimi wymaga wprawy. Frezy można wykorzystywać podczas pracy na sucho oraz na mokro.
Dostępne są różne kształty ich końcówek, które sprawdzają się do różnego rodzaju zadań. Kulki i łezki nadają się przede wszystkim do opracowywania odcisków, a także obrabiania skórek. Ponadto kształty łezki precyzyjnie ścieniają zrogowaciałe paznokcie stóp. Natomiast szpic sprawdza się podczas zabiegów oczyszczania pięt. Z kolei walec dokładnie usuwa nagromadzone stwardnienia z pięt. Podobne zastosowanie mają frezy ceramiczne, które są równie chętnie wykorzystywane w gabinetach podologicznych. Mimo zastosowania innego materiału mają identyczne właściwości jak frezy z węglika spiekanego.
Do wytwarzania frezów ceramicznych wykorzystuje się tlenek cyrkonu, który znajduje również zastosowanie w protetyce i stomatologii. Czym się charakteryzuje? Jego właściwości są dość sprzeczne. Z jednej strony jest stosunkowo twardy, natomiast z drugiej wykazuje dużą podatność na kruszenie. Wystarczy upuścić go z niedużej wysokości, by się skruszył.
Końcówka w kształcie walca świetnie sprawdza się do usuwania stwardnień z pięt. Istnieją także frezy kamienne, które znajdują szerokie zastosowanie w podologii. Powstają z obrobionego wcześniej kamienia (tlenek glinu), który charakteryzuje się średnią ziarnistością. Frez kamienny można używać zarówno na mokro, jak i na sucho. Aby zapewnić bezpieczeństwo klientom, jak i maksymalną wydajność frezów kamiennych, należy umieścić je jak najdalej do środka frezarki. Ze względu na swoje właściwości sprawdzają się w różnego rodzaju zabiegach podologicznych. Biorąc pod uwagę usługi dotyczące pielęgnacji pięt, przede wszystkim do szlifowania i wygładzania skóry.
Jak przebiega dezynfekcja i sterylizacji frezów?
Aby stosować frezy bezpiecznie, należy za każdym razem przed ich użyciem przeprowadzić pełny cykl dezynfekcji i sterylizacji. Najczęściej procedurę należy przeprowadzić w temperaturze 134 stopni. Niższa temperatura (121 stopni) dotyczy wyłącznie frezów kamiennych i polerek. Do dezynfekcji można użyć między innymi myjki ciśnieniowej, natomiast do sterylizacji autoklawu.