Dom z bali czy murowany? Co jest lepszą opcją? Większość inwestorów eksperymentuje z coraz to nowszymi technologiami do realizacji budowy, która ma miejsce. Wielu z nich boryka się również z dużymi trudnościami. Oznacza to, że jest to wybór między budową domu z bali lub domu z cegły. Niezależnie od tego, czy jest to konstrukcja drewniana, czy konstrukcja wymagająca cegieł, istnieje legion zwolenników.
Podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru materiałów budowlanych powinno być wynikiem analizy indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Każda opisana technika jest dobrze rozwinięta, aby wykonywać pracę z precyzją. Jakie są wady i zalety budowy domu z bali? Kto powinien dokonać podobnych inwestycji? Od kiedy ludzie zaczęli budować budynki z drewna? Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji takich projektów?
Jakie są zalety domów drewnianych?
Drewniane domy buduje się w Polsce od setek lat. Dachy i stropy wielu starszych budynków wykonane są z tego materiału. Chociaż niektórzy uważają tę metodę za mniej trwałą, istnieje wiele przykładów starszych budynków w lepszym stanie niż domy murowane. Dzisiejsza technologia budowy domów szkieletowych jest na tyle zaawansowana, że działa na niezwykle wysokim poziomie. To wszystko dzięki połączeniu praktyk architektonicznych z różnych zakątków świata.
Drewno jest cennym surowcem ze względu na jego zdolność do samoregulacji wilgotności. Jego obecność w budownictwie domowym pozwala na stworzenie dla niego typowego mikroklimatu. W czasie upałów zatrzymuje chłód wewnątrz budynku, a podczas mrozów izoluje wnętrze od ciepła. Drewno to naturalny materiał i izolator. Jego zastosowanie jest ekologiczne i powinno zadowolić osoby dbające o środowisko naturalne.
Innym powodem wysokiej opłacalności inwestowania w domy z bali jest to, że można je szybko zbudować. Przy dobrze zorganizowanym zespole i odpowiednim budżecie budynek można ukończyć w zaledwie trzy miesiące, choć zwykle zajmuje to około pół roku. Należy również zauważyć, że późniejszy rozwój tego typu nieruchomości ma ogromne możliwości.
Drewniana konstrukcja: dlaczego warto zainwestować?
Kolejną ważną zaletą domów z bali jest tzw. fenomenalna bezwładność cieplna. W takich budynkach ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale także ściany. Warunek ten pomaga regulować temperaturę wewnątrz budynku. W dobrze izolowanej chatce z bali można podnieść temperaturę z 7 stopni do 22 stopni w nieco ponad dwie godziny. To bardzo zadowalający wynik.
Dla porównania można wspomnieć, że podobny efekt można uzyskać po około 48 godzinach w domu murowanym. Tę prawidłowość można wykorzystać do znacznego obniżenia kosztów rozliczeń. W niektórych przypadkach można je nawet przeciąć na pół.
Na uwagę zasługuje również konstrukcja domów z bali. Fundament tego typu budynku jest znacznie węższy niż fundament domu murowanego. Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na znacznie obniżone koszty budowy. Co ciekawe, podczas budowy drewnianego budynku jedyną „mokrą” pracą jest wylewanie wspomnianego wcześniej fundamentu. Dlatego można je budować o każdej porze roku, co jest kolejną zaletą.
Co ciekawe, rozprowadzenie instalacji elektrycznej w domach drewnianych jest dużo prostsze niż w murowanych. A wszystko dlatego, że nie ma potrzeby chowania przewodów pod tynkiem. Wielu może się również podobać fakt, że jeśli w przyszłości trzeba będzie zmienić gniazdko, można to zrobić bez kucia ścian.
Domy z bali i murowane – co wybrać?
Wybór inwestycji w dom z bali lub murowany powinien wynikać z indywidualnych potrzeb właściciela. Istnieje jednak kilka powodów, dla których warto pomyśleć dwa razy. Po pierwsze, dom z bali zbudowany przy takim samym budżecie jak dom z cegły zawsze będzie cieplejszy niż dom z cegły. Dzisiejsza technologia pozwala również zabezpieczyć drewno, nadając mu właściwości ognioodporne. Mieszkańcy podobnych nieruchomości mają więc możliwość poczucia się w swoich czterech ścianach całkowicie bezpiecznie.
Domy szkieletowe mogą przetrwać nawet setki lat. Ich budowa zajmuje o wiele mniej czasu niż domy murowane i kosztuje dużo mniej, co ich nie dyskwalifikuje. Dom z bali w Szczecinie charakteryzuje się także energooszczędnością i jest materiałem, który można łatwo rozbudować.
Opinie o nieruchomościach drewnianych są jednoznaczne i są przykładami dobrych inwestycji. Decydując się na budowę domu, należy dokładnie przeanalizować każdą dostępną opcję. Żadnego z nich nie należy lekceważyć. Pamiętajmy, że ostateczna decyzja musi być wynikiem idealnego dopasowania do indywidualnych potrzeb.