Ile gładzi szpachlowej potrzeba na 1 m2? Nie da się ukryć, że gładź szpachlowa to jeden z najważniejszych artykułów zarówno podczas budowy domu, jak i jego remontu. Jeszcze do niedawna stosowano zupełnie inny materiał, zwany tynkiem, jednakże nie do końca spełniał on swoje zadania, bowiem nie pozostawiał idealnie gładkich ścian. Co należy wiedzieć o gładzi szpachlowej? Jak dużo gładzi jest nam potrzeba? Co wpływa na wydajność gładzi szpachlowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co należy wiedzieć o gładzi szpachlowej? – podstawowe informacje na jej temat

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie gładzi szpachlowej, moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to przedostatnia powłoka mająca na celu wykończenie ścian zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. To właśnie dzięki niej ściany charakteryzują się idealną gładkością, w konsekwencji możliwe jest jej późniejsze malowanie bądź pokrycie tapetą, w zależności od indywidualnych preferencji. Jeśli wydaje Ci się, że zwykła farba będzie w stanie dokładnie pokryć zadrapania, dziurki lub piasek – jesteś w ogromnym błędzie. W dzisiejszych czasach niewygładzona powierzchnia uznawana jest za niewykończoną i mało estetyczną.

Ile gładzi szpachlowej potrzeba na 1 m2?
Ile gładzi szpachlowej potrzeba na 1 m2?

Korzystając z wysokiej jakości gładzi szpachlowych nasze pomieszczenia są wówczas wyznacznikiem wysokich standardów wnętrz. Stanowi ona współczesny zamiennik dla tynku, który niegdyś cieszył się ogromną popularnością. Z technicznego punktu widzenia podstawowym składnikiem mieszanki jest gips- służy jako element wypełniający i wiążący. Jednak w składzie znajdziemy także wiele innych substancji, jak chociażby kredę, dolomit lub substancje opóźniające wiązanie gipsu, dzięki którym przeprowadzanie prac wykończeniowych jest znacznie bardziej komfortowe. W zależności od naszych indywidualnych preferencji, do wyboru mamy suche mieszanki bądź gotowe materiały, które są w formie pasty. 

Rodzaje gładzi szpachlowej

Wyróżnić można kilka rodzajów gładzi szpachlowej. Każda z nich różni się nieco od siebie właściwościami. Zdecydowanie najczęściej wybierana jest gładź gipsowa. Dzieje się tak ze względu na to, że jest atrakcyjna pod względem ekonomicznym. Materiałem wiążącym jest gips naturalny lub syntetyczny. Drugim rodzajem jest gładź wapienna – jej skład oparty jest właśnie na wapnie. Spośród pozostałych wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest biała, a dodatkowo zapewnia optymalną przepuszczalność powietrza.

Maksymalna grubość warstwy nie powinna przekraczać 5 mm, dlatego też kwestia naprawienia nierówności ścian jest dość problematyczna. Jeśli chodzi o trzeci rodzaj, czyli gładź cementową- jest bardzo trwała, a dodatkowo odporna na szkodliwe warunki atmosferyczne. Spoiwem jest oczywiście cement. Jest to rozwiązanie, które wykorzystywane jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ostatnim rodzajem gładzi szpachlowej jest ta polimerowa, która na rynku pojawiła się stosunkowo niedawno. W praktyce to jedna z najnowocześniejszych technologii, która jest odporna na ciepło i wilgoć, a dodatkowo jest wysoce elastyczna. 

Jak dużo gładzi szpachlowej nam potrzeba?

Zapewne część osób zastanawia się nad tym, ile gładzi szpachlowej kupić, aby jej nie zabrakło, ale także nie zostało. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że do wyboru mamy gładź w formie sypkiej, a także gotowe masy, które znajdują się w specjalnych wiaderkach. W tym pierwszym przypadku worki najczęściej mają 20 kg bądź 25 kg. Jeśli nakładamy warstwy oscylujące w granicach 1-3 mm grubości (a takie właśnie powinny być), wówczas szacuje się, że z jednego worka jesteśmy w stanie wygładzić od 10 do 15 m2 ściany. Warto jednak dokładnie przeczytać instrukcje, często jest tam podane zużycie przez producenta. W przypadku, gdy zdecydujemy się na nałożenie dwóch warstw, wówczas wartość ta jest odpowiednio mnożona. 

Co wpływa na wydajność gładzi szpachlowej?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że producenci często podają wydajność gładzi szpachlowej. Są to jednak jedynie szacunki, które mogą różnić się w rzeczywistości, ze względu na to, że istotnych jest wiele czynników. Przede wszystkim znaczenie ma grubość warstwy. Jeśli na opakowaniu jest napisane, że wydajność oscyluje w granicach 1 kg/metr kwadratowy, zakładając że nakładamy warstwę 1 mm, to gdy zdecydujemy się na warstwę 3 mm, wartość ta powiększy się trzykrotnie.

Nie bez znaczenia jest rodzaj podłoża. W przypadku, gdy powierzchnia jest chropowata, wówczas zużycie materiałów może wzrosnąć nawet o 1/3. Zużycie zależy też od tego czy na powierzchni będą znajdować się wzmacniające konstrukcje. W przypadku narożników jesteśmy zmuszeni do nałożenia grubszej warstwy, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Warto wspomnieć o sposobie nakładania. Korzystając z urządzeń mechanicznych możemy liczyć na to, że jest to rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne. Nie w sposób zapomnieć o gruntowaniu- to właśnie dzięki niemu zmniejszana jest chłonność, co w konsekwencji przekłada się na oszczędność o wartości kilkunastu procent. 

Explore More

Wykończenie mieszkań Piaseczno

Wykończenie mieszkań Piaseczno

Wykończenie mieszkań w Piasecznie przyciąga uwagę wielu osób, które poszukują idealnego miejsca do życia. W regionie tym można zauważyć różnorodność stylów wykończenia, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla

Drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne to materiał, który od wieków jest wykorzystywany w budownictwie oraz różnych projektach inżynieryjnych. Wyróżniamy kilka rodzajów drewna konstrukcyjnego, które różnią się właściwościami, wyglądem oraz zastosowaniem. Najczęściej spotykanym rodzajem

Okna aluminiowe Szczecin

Okna aluminiowe w Szczecinie zyskują coraz większą popularność, co jest związane z ich licznymi zaletami. Przede wszystkim charakteryzują się one wysoką trwałością i odpornością na różne warunki atmosferyczne. Aluminium nie