Gładź szpachlowa to uniwersalny materiał nadający się do wykańczania prawie każdej powierzchni. Z jej pomocą można nadać ścianom oryginalny wygląd, zlikwidować nierówności, pęknięcia i inne defekty kosmetyczne. Jest to materiał budowlany wyrównujący i stosowany jako warstwa nawierzchniowa. Dostępne są dwie formy a mianowicie gładź szpachlowa sypka i gładź szpachlowa gotowa.

Do czego gładź szpachlowa?

Gładź szpachlowa na ściany i sufity w mieszkaniu jest używana podczas remontu. Jej główną funkcją jest poprawa jakości powierzchni i jej ulepszanie. Mieszanka do wykańczania pozwala zmienić relief, fakturę, wzór, kolor, zwiększyć izolację akustyczną i właściwości ochronne ścian. Podczas uszlachetniania gołych powierzchni wykonanych z betonu komórkowego lub muru ceglanego najpierw wykonuje się szorstki tynk w celu wyeliminowania istniejących nierówności, odprysków, dziur, pęknięć, a następnie dekoracyjne wykończenie gładzią szpachlową.

Wybierając materiał do wyrównywania ścian, musisz zdecydować, czy zastosujesz płytę gipsowo-kartonową. Są one łatwe w montażu i dobrze ukrywają wady kosmetyczne, ale można je stosować tylko w pomieszczeniach. Gładź szpachlowa nadaje się także do ich łączenia z taśmą wzmacniającą. Ponadto malowanie i tapetowanie ścian po nałożeniu gładzi jest szybsze i uzyskiwany jest doskonały efekt. 

Za pomocą gładzi szpachlowej możesz rozwiązać następujące zadania:

  • Wypełnienie szwów pionowych i poziomych.
  • Wyrównanie powierzchni, eliminacja pęknięć, nierówności.
  • Stworzenie dodatkowej ochrony przeciwpożarowej.
  • Zwiększenie właściwości izolacji akustycznej i cieplnej pomieszczenia.

Należy również zwrócić uwagę na estetykę powierzchni pokrytej gładzią szpachlową.

Gładź szpachlowa gipsowo-cementowa

Jak zdecydować, co jest lepsze: gładź cementowa czy gładź gipsowa? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy materiał ma swój zakres. Gładź szpachlowa cementowa jest zwykle nakładana, gdy wymagane jest mocne i trwałe podłoże. Skład takiej mieszanki obejmuje cement, wapno, wodę i piasek.

Główne zalety gładzi szpachlowej cementowej to:

  • Wysoka wytrzymałość.
  • Doskonała przyczepność do różnego rodzaju powierzchni.
  • Przystępny koszt.
  • Odporność na wilgoć, ekstremalne temperatury, światło słoneczne.
Gładź szpachlowa
Gładź szpachlowa

Jedną z wad gładzi cementowych jest ograniczony zakres – rozwiązania nie można stosować na podłoża plastikowe lub malowane. Proces nakładania jest dość pracochłonny, obejmuje natrysk, wyrównanie i spoinowanie mieszanki. Decydując, która gładź szpachlowa jest najlepsza: cementowa czy gipsowa, należy wziąć pod uwagę ich jakość oraz funkcjonalność pomieszczenia. Wybór zależy również od przyszłego wnętrza i efektu, jaki ma zostać osiągnięty. 

Mieszanki na bazie cementu można kupić suche i gotowe. Uważane są za uniwersalne ponieważ można je nakładać nawet łazience. Gładzie użytkowe zależą od wielkości frakcji piasku. Gruboziarniste nadają się do obróbki zgrubnej, natomiast drobnoziarniste mogą być stosowane do wykończenia, ponieważ tworzy gładką, równą powierzchnię.

Gładź szpachlowa gipsowa posiada wiele zalet: 

  • Kurczenie jest wykluczone, powierzchnia będzie idealnie płaska.
  • Wysoka plastyczność kompozycji i łatwość pracy przy wykańczaniu sufitów i nachylonych płaszczyzn.
  • Rozwiązanie nie jest agresywne i jest bezpieczne dla środowiska.
  • Kompozycja gipsowa jest plastyczna i łatwa w aplikacji.
  • Obrabiana powierzchnia ma niską przewodność cieplną, ściany będą ciepłe w dotyku.

Wady gładzi szpachlowej gipsowej to wyższy koszt (w porównaniu z odpowiednikiem cementowym) i niemożności wykonywania prac na zewnątrz. Gładź szpachlowa cementowa z dodatkiem wapna jest plastyczna, ma wysoką przyczepność i nie wymaga wstępnego gruntowania. Takie ściany nie boją się wilgoci, więc mieszanka służy do wykończenia powierzchni narażonych na kontakt z wodą. Dodatkowo dzięki obecności wapna chroni ściany przed pojawieniem się pleśni i grzyba. Gładź szpachlową cementową najlepiej kupować w formie gotowej.

Jaką gładź szpachlową wybrać do wyrównywania ścian?

Idealnie równe ściany można uzyskać za pomocą płyt kartonowo-gipsowych, specjalnych gładzi szpachlowych. Wybór opcji zależy od osobistych preferencji i determinowany jest materiałem, z którego wykonane są ściany. Aby wyrównać duże nierówności, lepiej użyć gładzi na bazie cementu lub wapna.

Do wykończenia ścian, które mają małe dziury i pęknięcia, stosuje się gładź szpachlową z dodatkami:

  • Silikon – składa się z wypełniaczy mineralnych, żywic silikonowych i pigmentów, może być stosowany w każdym pomieszczeniu.
  • Akryl – zawiera składniki mineralne i żywice akrylowe, jest łatwopalny, dlatego nie nadaje się do wyrównywania ścian w miejscach o wysokiej temperaturze.
  • Krzemian – uniwersalna mieszanka składająca się z wypełniacza mineralnego, pigmentów i płynnego szkła, zapewnia wysokiej jakości powłokę.
  • Mineralny – najbardziej budżetowa opcja, która pozwala uzyskać wyjątkową powierzchnię dekoracyjną, zawiera wióry cementowe, wapienne i marmurowe.

Gładź szpachlowa posiada dobre właściwości termoizolacyjne, nie przepuszcza zimnego powietrza i nie oddaje ciepłego powietrza. 

Explore More

Jaka klimatyzacja do mieszkania?

Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji do mieszkania jest kluczowy dla zapewnienia komfortu oraz efektywności energetycznej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów klimatyzatorów, które różnią się zarówno sposobem działania, jak i

Wykończenie mieszkania pod klucz Szczecin cena

Wykończenie mieszkania pod klucz Szczecin cena

Wykończenie mieszkania pod klucz Szczecin cena: Marzenie o wymarzonym mieszkaniu, przestronnym i urządzonym według własnych upodobań, jest powszechne wśród wielu osób. Dla większości z nas zakup własnego mieszkania to ogromne

Jak zmierzyć rozmiar okna?

Pomiar rozmiaru okna to kluczowy krok, który pozwala na prawidłowe dopasowanie nowych ram, zasłon czy rolet. Aby uzyskać dokładne wyniki, warto przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak miarka, ołówek oraz kartka